PROJEKTNI TIM ZUPANIJE VARAZDINSKE
DTK - Distributivna Telekomunikacijska Kanalizacija
____________________________________________________________
Ljudevita Gaja 4
42000 Varazdin
Kordinator projekta:
Robert Kazic
Telefon: + 385 42 214 403
Fax: + 385 42 214 459
GSM: + 385 99 219 0148
e-mail: dtk@varazdinska-zupanija.hr
Poštovani,
akcijskim planom provedbe Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u RH za 2007.g., koji je donijela Vlada RH, moram pohvaliti ali samo kao plan. Zašto samo pohvaliti kao plan ?! zato jer su planovi dosta dobri jedino provedba je skoro pa nikakva. Tu je potrebno još pohvaliti planove i strategije SREDIŠNJEG DRŽAVNOG UREDA ZA e-HRVATSKU kao što su:
1. BROADBAND
2. INTEROPERABILNOST
3. INFORMACIJSKA SIGURNOST
4. HITRONET
5. E-UPRAVA
6. E-PRAVOSUĐE
7. E-ZDRAVSTVO
8. E-OBRAZOVANJE
9. E-POSLOVANJE
da bi većina planova i strategija zaživjela 100%, potrebno je imati svoju telekomunikacijsku infrastrukturu „DISTRIBUTIVNO TELEKOMUNIKACIJSKU MREŽU ( kablove,cijevi)“, to je i preduvjet za potpunu liberalizaciju telekomunikacijskog tržišta. Dok se to pitanje ne riješi svi planovi bit će usporeni čak i neprovedivi zbog cijene najma telekomunikacijske infrastrukture koju nam može nametnuti operater. No kako stvari stoje oko toga Vlada RH sa svojom odlukom PRAVA PUTA,i da je mreža od onih koji su je gradili, a ne od onih koji su investirali pogoduje samo jednom operateru. Svima nama jasno je da su PTT, HPT, HT gradili mrežu, no u zadnjih par godina mrežu su gradili out-sorsing tvrtke T-HT-a što bi značilo da su i te tvrtke vlasnici telekomunikacijske infrastrukture?! Vlasnik telekomunikacijske infrastrukture trebale bi biti jedinice lokalne samouprave ili Republika Hrvatska koja bi trebala osnovati tvrtku koja će se baviti održavanjem, izgradnjom i iznajmljivanjem telekomunikacijske infrastrukture svima operaterima pod jednakim uvjetima. Građani Republike Hrvatske za vrijeme bivše država izdvajali su samodoprinosom u SIZ ZA STAMBENO I KOMUNALNO iz kojeg se je financirala izgradnja telekomunikacijske infrastrukture. Svugdje gdje operater iznajmljuje telekomunikacijsku infrastrukturu indirektno stvara probleme kod iznajmljivanja konkurenciji.
Da se vratimo na strategiju razvoja širokopojasnog pristupa u RH i analize HAT-a, moram reći da u analizi nema ništa novoga što se ne bi moglo izvući iz izvještaja kojeg svake godine daje HRVATSKA AGENCIJEA ZA TELEKOMUNIKACIJE
Što se tiče priloga 7. Prilozi 7.1. Prilog A – Tehnologije pružanja širokopojasnog pristupa Internetu
1) ADSL pristup putem bakrene parice:
moram reći da brzina samo ne ovisi od udaljenosti korisnika nego i od presjeka kabla, a ne smijemo zaboraviti da su se kod gradnje i rekonstrukcije novih mreža koristili stari i novi kablovi što sad stvara i neke tehničke probleme koje nitko ne želi priznat.
Što se tiče točke 3) Nepokretni bežični pristup (WiMAX, Homebox, usmjerene veze, Wi-Fi Hot Spots,) :
Nije mi jasno zašto u analizi nije obrazloženo zašto je većina operatera zatražila odgodu davanja usluge WiMAX ?! Mislim da je jedan od problema postavljanja potrebnih antenskih sustava na objekte kao što su antenski stupovi od operatera ili na objekte “zgrade”. Rješenje je da HAT podigne antenske stupove i iznajmi operaterima a ne da svaki operater diže svoj stup pa da nam mjesta krase antenski stupovi. Regulirati na koje objekte u određenom mjestu mogu biti postavljene antene i pod kojim uvjetima.
Što se tiče točke 7) Širokopojasni pristup putem optičkih kabela (FTTH)
Ovo je najbolje rješenje da se postepeno iz DTK izvlače bakreni kablovi i da se prema svakom korisniku dovede optička nit do kuće (FTTH - Fiber to the home). Ovakvo rješenje korisnku i operateru daje puno više mogućnosti u pružanju i kvaliteti usluga.
Što se tiće priloga 7.2. Prilog B – razmišljanja i komentari Davatelja usluga te mišljenje Agencije o ekonomskoj analizi maloprodajnog tržišta širokopojasnog pristupa te odgovarajućih veleprodajnih tržišta u Republici Hrvatskoj
Zanimljiva konstatacija da drugi operateri osim T-MOBILE nisu poslali svoje komentare, to je jako zanimljivo pitam se zašto nisu?!
Za kraj moram reći, da mi je drago da postoje planovi i ideje i da se o tome traži javno mišljenje kako bi se pronašlo kvalitetno rješenje. Samo se bojim da zbog određenih međunarodnih pritisaka i lobija ova rasprava neće imat smisla niti će utjecat da se bilo što promjeni na bolje.
S poštovanjem
Robert Kazić
Dokument u prilogu:
Akcijskiplan-broadband.pdfDokument u prilogu:
NacProgInfSigRH_V3_0_konacna_verzija.pdfDokument u prilogu:
operativni_plan_eHR2004.pdfDokument u prilogu:
OSSpolicy_Odrednice.pdfDokument u prilogu:
PlanProvedbeNPISza2005_V3_0.pdfDokument u prilogu:
plan_provedbe_e-Hrvatska_za_2006[1].pdfDokument u prilogu:
Strategija.broadbrandRH.pdf