e-Agencija

Korisnici: 

Još nemate otvoren račun?
HAKOMetar

Procjenitelj troškova

Nositelj okvirnog programa (NOP)

GIS portal

Kalkulator privatnosti

Aplikacija ''Kviz''

Pregled tržišta

ISO 9001:2008 - Upravljanje kvalitetom

Hrvatska delegacija na konferenciji o Digitalnoj agendi u Bruxellesu

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Konferencija istražuje komercijalne i političke inicijative za poticanje ulaganja u širokopojasni pristup internetu velike brzine te konkretnu provedbu navedenih ulaganja u regiji Jugoistočne Europe. U razmatranje se uključuje regulatorno okruženje, usklađeni pristup spektru te uloga privatnih i javnih sektora i poticaja za prekogranične inicijative koje bi osigurale koristi na regionalnoj razini.
 
ZAGREB, 13. prosinca 2011. – Predstavnici Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske sudjelovali su na stručnoj konferenciji o Digitalnoj agendi u Bruxellesu. Na konferenciji su se, uz dužnosnike Europske komisije nadležne za politiku proširenja i informacijskog društva, okupili i predstavnici nacionalnih regulatornih tijela, visoki vladini dužnosnici te izvršni direktori vodećih telekomunikacijskih operatora u regiji Jugoistočne Europe. Osnovna tema razgovora i rasprava bila je razvoj dugoročne strateške vizije koja je neophodna za poticanje ulaganja u telekomunikacijskom sektoru u regiji, kao i postizanje ciljeva utvrđenih u Digitalnoj agendi za Europu. Konferencija se održala pod pokroviteljstvom konzultantske kuće Cullen International i fondacije Madariaga (College of Europe Foundation).
 
Digitalna agenda jedna je od sedam vodećih inicijativa koje je Europska komisija usvojila u svibnju 2010. godine kao dio Europe2020, opće strategije za pametan, održiv i uključiv rast za razdoblje između 2010. i 2020. godine. Digitalna agenda određuje glavne politike u sektoru informacijskih i komunikacijskih tehnologija te posebno potiče dostupnost širokopojasnog pristupa internetu brzina iznad 30 Mbps svim Europljanima i 50 posto pristupa europskih kućanstava pretplatama 'ultra brzog' širokopojasnog pristupa internetu s brzinama iznad 100 Mbps.
 
Prema studiji koju je nedavno objavio Cullen International broj širokopojasnih priključaka u osam zemalja u postupku proširenja (Hrvatskoj, Makedoniji, Turskoj, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu) povećao se za više od 700 posto u razdoblju od 2005. do 2010. godine. Međutim, sa stopama gustoće nepokretnog pristupa internetu krajem 2010. godine od 3,6 posto u Albaniji do 18,7 posto u Hrvatskoj, evidentan je zaostatak za prosjekom gustoće širokopojasnog pristupa internetu EU-27 od 26,6 posto. Od regionalnih članica EU Slovenija s 24,1 posto je tako najbliža prosjeku zajednice. U Grčkoj i Mađarskoj gustoća širokopojasnog pristupa internetu je oko 20 posto, a u Bugarskoj i Rumunjskoj oko 15 posto.
 
Gospodarska kriza bez presedana u 2008. godini utjecala je na sve zemlje Jugoistočne Europe. Nakon neprekinutog rasta koji je trajao od 2005. godine prihod sektora elektroničkih komunikacija u osam zemalja u postupku proširenja u 2009. je pao za 6,8 posto. Čak niti ponovni rast od 2,4 posto u 2010. godini nije za posljedicu imao povećanje ulaganja u telekomunikacijski sektor. Opća ulaganja u elektroničke komunikacije u zemljama u postupku proširenja u 2010. su pala za 17,6 posto u usporedbi s razinom iz 2009. godine.  
 
Ovom konferencijom na visokoj razini istražuje se koje su komercijalne i političke inicijative neophodne za poticanje ulaganja u širokopojasni pristup internetu velike brzine i provedbu u regiji Jugoistočne Europe. U razmatranje se uključilo i regulatorno okruženje, usklađeni pristup spektru te uloga privatnih i javnih sektora i poticaja za prekogranične inicijative koje bi donijele korist regiji u cjelini. Valja napomenuti i to da je nedavno usvojena nacionalna strategija za razvoj širokopojasnog pristupa internetu u Republici Hrvatskoj također usmjerena na rješavanje nekih od navedenih pitanja.
 

 
                 Stopa penetracije nepokretnog širokopojasnog pristupa internetu u zemljama Jugoistočne Europe, 2009.-2011.

Izvor: Cullen International, www.cullen-international.com
 
                                                                                                          # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Jurišićeva 13
10000 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 489 6000
Fax. + 385 (0)1 4920 227
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.
 
 ispiši stranicu