HAKOM razvija nove aplikacije
Nakon dva javna natječaja za razvoj internetskih aplikacija u sklopu Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima, HAKOM je pokrenuo i treće javno nadmetanje za izradu tri aplikacije za zdravstvo i obrazovanje.
ZAGREB, 12. rujna 2013. – HAKOM je raspisao novo javno nadmetanje za izradu aplikacija u sklopu vlastitog Programa razvoja interneta i širokopojasnog pristupa internetu na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima. Natječaj za realizaciju odabranih ideja treći je u nizu od početka godine, a predstavlja jednu od faza projekta izrade aplikacija, koje će doprinijeti bržem razvoju „širokopojasnog ekosustava“ – širokopojasnih mreža, aplikacija od koristi stanovništvu i informacijske infrastrukture poput poslužitelja i korisničkih terminala.
Dosad je HAKOM pokrenuo izradu deset različitih internetskih aplikacija iz područja zdravstva, zaštite i spašavanja, obrazovanja, poljoprivrede, e-trgovine i e-vlada usluga nakon provedena dva javna nadmetanja u prvoj polovici godine, a završetak i isporuka aplikacija se očekuje u prvoj polovici sljedeće godine.
Posebnost ovog trećeg kruga je da će se realizirati tri ideje prvenstveno namijenjene djeci:
Projekt osobni terapeut je sustav za pomoć u sklopu zdravstvene skrbi. Cilj je osigurati alat za individualan pristup svakom pacijentu, a prednost sustava je omogućavanje provedbe rehabilitacijskog programa i izvan specijaliziranih zdravstvenih institucija, primjerice u samim domovima pacijenata koji su opremljeni sustavom.
Mobilna aplikacija za korištenje e-udžbenika/e-knjiga je aplikacija namijenjena mobilnim uređajima za čitanje e-udžbenika koja će ponuditi više funkcionalnosti od trenutno dostupnih e-čitača, koji su najčešće prilagođeni za čitanje tekstualnih e-knjiga. Naročito će biti korisna u sredinama koje nemaju knjižnice.
Webinar - nadogradnja postojeće platforme je sustav namijenjen djeci školske dobi za edukaciju o korištenju internetskih tehnologija. Sustav omogućuje izvođenje predavanja u stvarnom vremenu s interakcijom predavača i učenika te arhiviranje svakog “webinara”.
Natječaj je otvoren za sve zainteresirane pravne ili fizičke osobe – tijela državne uprave, lokalne zajednice, obrazovne i istraživačke institucije, privatna i javna poduzeća, neprofitne organizacije te građane. Krajnji rok za dostavu ponuda je 22. listopad 2013. godine. Sve dodatne informacije mogu se dobiti putem HAKOM-ovih internetskih stranica na adresi
default.aspx?id=63.
# # #
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
O HAKOM-u:
HAKOM (
www.hakom.hr) -
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.