BEREC izabrao novo predsjedništvo za 2021. i potpisao Sporazum o suradnji s Međunarodnom unijom za telekomunikacije (ITU)
VIJEST
Predstavljen je nacrt radnog programa BEREC-a za sljedeću godinu, a dionici su pozvani da sudjeluju u javnoj raspravi o nacrtu dokumenta.
ZAGREB, 15. listopada 2019. - Predsjedavajući BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications) Jeremy Godfrey (ComReg, Irska), zajedno s nadolazećim predsjedavajućim za 2020., Danom Sjöblomom i supredsjedateljima Radne skupine za otvoreni internet, predstavio je rezultate 40. redovnog plenarnog sastanka Odbora regulatora.
Tijekom redovnog plenarnog sastanka Odbor regulatora BEREC-a izabrao je za predsjedatelja BEREC-a u 2021. Michela Van Bellinghena, predsjednika Vijeća belgijskog instituta za poštanske usluge i telekomunikacije (BIPT-a). Michel Van Bellinghen će u 2020. obavljat i dužnost potpredsjednika BEREC-a.
Ostali izabrani potpredsjednici, Monika Karas (NMHH, Mađarska) i Tonko Obuljen iz HAKOM-a, zajedno s Jeremyjem Godfreyom (ComReg, Irska), kao predsjedavajućim BEREC-a u odlasku, pružit će potporu Danu Sjöblou (PTS, Švedska), koji će biti predsjedavajući BEREC-a za 2020. Sa predstavnikom sudionika bez prava glasovanja, Sashom Dimitrijoskim iz AEC-a (Republika Sjeverna Makedonija), predsjedavajući i potpredsjednici BEREC-a, činiti će mini predsjedništvo.
Tijekom javnog izlaganja, nadolazeći predsjedavajući BEREC-a Dan Sjöblom predstavio je nacrt radnog programa BEREC-a za sljedeću godinu i pozvao dionike da budu aktivni i pošalju svoje prijedloge javnoj raspravi o nacrtu dokumenta.
Zajedno s supredsjedateljima Radne skupine za otvoreni internet, predsjedavajući BEREC-a dao je pregled tema o kojima se razgovaralo na posljednjem sastanku Odbora regulatornih tijela. To se odnosi na ažuriranje smjernica BEREC-a o provedbi Uredbe o otvorenom Internetu, provedbe Uredbe (EU) 2015/2120 i BEREC-ovih smjernica o neutralnosti interneta.
Godfrey je također pokrenuo šest javnih poziva o sljedećim dokumentima:
Predsjedavajući BEREC-a također je izvijestio o proširenju BEREC-ove međunarodne suradnje s EaPeReg-om (organizacijom nacionalnih regulatornih tijela za sektor elektroničkih komunikacija zemalja Istočnog partnerstva iz Armenije, Azerbajdžana, Bjelorusije, Gruzije, Republike Moldavije i Ukrajine) na sljedeće dvije godine, potpisivanjem novog sporazuma o suradnji (MoU). Tijekom plenarne sjednice, Godfrey je u ime BEREC-a također potpisao sporazum s Međunarodnom unijom za telekomunikacije (ITU). Potpisani dokument predviđa uspostavljanje okvirne suradnje na visokoj razini u području elektroničkih komunikacija između BEREC-a i ITU-a. Opći je cilj uspostavljene suradnje približiti prednosti interneta i komunikacijskih tehnologija ljudima širom svijeta, a posebno u Europi.
Potpuni
popis javnih dokumenata usvojenih na 40. redovnoj plenarnoj sjednici dostupan je na internetskoj stranici BEREC-a. Iduća, 41. plenarna sjednica BEREC-a održat će se 5. do 6. prosinca 2019. na Malti.
# # #
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi:
http://www.hakom.hr
O HAKOM-u:
HAKOM (
www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.