Dodijeljene dvije nove dozvole za uporabu širokopojasnih bežičnih komunikacijskih mreža

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Tvrtka Keter Air ostvarila je pravo na pružanje širokopojasnog bežičnog pristupa na području Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije tijekom narednih 12 godina, dok je tvrtki Novi-net dodijeljena dozvola za WiMAX usluge na području cjelokupnog teritorija Republike Hrvatske na razdoblje od 8 godina.
 
ZAGREB, 7. prosinca 2011. – Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) dodijelila je dvije nove dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra za širokopojasne bežične komunikacijske mreže. Riječ je o frekvencijskom rasponu između 10 i 10,3 GHz za uporabu na području Istarske, Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije te između 3.410 i 3.600 MHz za cjelokupno područje Republike Hrvatske. Tvrtke Keter Air i Novi-net navedena će frekvencijska područja imati pravo koristiti tijekom narednih dvanaest, odnosno osam godina.
 
U Strategiji razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj navodi se sve veća potražnja za pristupnim brzinama i kapacitetima čime se stvara temelj za ulaganja u suvremene komunikacijske mreže velikih i vrlo velikih brzina. Primjena i prihvaćanje takvih brzih i ultrabrzih sustava u praksi otvara put novim inovativnim uslugama i sadržajima koji se koriste većim pristupnim brzinama. Prema navedenoj Strategiji povećanje broja korisnika širokopojasnog pristupa ujedno ima pozitivan utjecaj na povećanje bruto domaćeg proizvoda.
 
Spomenutim dodjelama HAKOM želi potaknuti različite tehnologije širokopojasnog bežičnog pristupa i omogućiti ulaganje u razvoj širokopojasne infrastrukture koja će biti komplementarna sustavima koji se temelje na klasičnim bakrenim vodovima i svjetlovodima. Time se stvaraju preduvjeti za povećanje broja radnih mjesta i gospodarskih aktivnosti te omogućuje pružanje širokopojasnog pristupa na lokacijama gdje to u suprotnom ne bi bilo moguće tehnički izvesti ili ne bi bilo tržišno isplativo.
 
Valja napomenuti kako alternativne bežične tehnologije ne predstavljaju izravnu konkurenciju drugim načinima širokopojasnog pristupa, već ih u osnovi nadopunjuju s obzirom na to da se koriste na mjestima na kojima klasični širokopojasni pristup nije moguć ili ekonomski isplativ. Uvođenjem sustava širokopojasne bežične komunikacije doprinosi se smanjenju digitalnog jaza, odnosno ujednačivanju dostupnosti širokopojasnog pristupa u različitim hrvatskim regijama te u tom smislu HAKOM promiče uporabu navedenih novih tehnologija.
 
 
                                                                                                           # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Jurišićeva 13
10000 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 489 6000
Fax. + 385 (0)1 4920 227
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.