HAKOM-ova javna rasprava o zajedničkim europskim stajalištima za Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Najveći dio točaka dnevnog reda konferencije obrađivat će mogućnosti novih dodjela radiofrekvencijskog spektra radi uvođenja novih ili razvoja postojećih radijskih servisa i usluga.
  
ZAGREB, 5. listopada 2011. – HAKOM je sredinom rujna pokrenuo javnu raspravu o zajedničkim europskim stajalištima s ciljem prikupljanja mišljenja svih zainteresiranih strana u sklopu priprema za Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju (WRC – World Radiocommunications Conference) koja će se održati početkom iduće godine. U raspravu se mogu uključiti registrirani korisnici, odnosno svi oni koji imaju otvoren račun na HAKOM-ovim internetskim stranicama www.hakom.hr.
 
Teme za raspravu su brojne i raznovrsne te korisnici, među ostalim, mogu dati komentare i mišljenja o pitanjima poboljšanja međunarodnog regulatornog okvira, usklađivanju spektra za elektroničko sakupljanje vijesti, puštanju u rad i provjeri satelitskih mreža, kao i uspostavi nove pokretne komunikacijske službe u zrakoplovima. S obzirom na to da rezultati konferencije mogu imati značajan utjecaj na način upravljanja i uporabu spektra, kao i na razvoj pripadajućih bežičnih tehnologija i usluga, svrha rasprave jest prikupiti što više mišljenja i komentara zainteresiranih strana oko hrvatskih i zajedničkih europskih stajališta prema temama koje će se obraditi na skupu.
 
Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju svake tri do četiri godine organizira Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU – International Telecommunication Union) s ciljem pregleda, izmjene i dopune radijskih propisa, a na njoj sudjeluju sve članice ITU-a, uključujući i Hrvatsku. Najveći dio točaka dnevnog reda konferencije obrađivat će mogućnosti novih dodjela radiofrekvencijskog spektra radi uvođenja novih ili razvoja postojećih radijskih servisa i usluga. U mnogim je slučajevima to potrebno izvršiti na međunarodnoj razini kako bi se postigla neophodna međusobna usklađenost i osigurano nesmetani rad radijskih uređaja.
 
Uz zajednička europska stajališta koja se koordiniraju putem Europske konferencije poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT - European Conference of Postal and Telecommunications Administrations) – čije je zemlja-članica i Republika Hrvatska – HAKOM-ova će delegacija na konferenciji, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, iznijeti i zasebna hrvatska stajališta i mišljenja prikupljena tijekom navedene javne rasprave.
 
Svi zainteresirani javnoj se raspravi mogu pridružiti posjetom HAKOM-ovim internetskim stranicama na adresi www.hakom.hr/default.aspx?id=116&subid=803.
 

                                                                                                          # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Jurišićeva 13
10000 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 489 6000
Fax. + 385 (0)1 4920 227
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.