HAKOM s partneri(ca)ma projekta obilježio Međunarodni dan djevojaka i žena u ICT-u

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
 
Republika Hrvatska, kao članica Svjetske telekomunikacijske zajednice (ITU), se preko Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) i njenih partner(ic)a u projektu, prvi puta priključila obilježavanju „Međunarodnog dana djevojaka i žena u ICT-u“ („International Girls in ICT Day“) s ciljem promicanja obrazovanja i zapošljavanja djevojaka i žena u informacijsko – komunikacijskom sektoru.
 
ZAGREB, 22. travnja 2015. – Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu danas je obilježen je Dan djevojaka i žena u ICT-u održavanjem središnjeg događaja - okruglog stola „Djevojke i žene u hrvatskom ICT sektoru – obje strane medalje“, koji je organizirala Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) s partneri(ca)ma projekta Fakultetom elektrotehnike i računarstva i tvrtkom Ericsson Nikola Tesla.
 
Na ovom skupu, koji je okupio neke od poslovnih žena na vodećim pozicijama hrvatskog ICT sektora te renomirane stručnjakinje i znanstvenice, govorilo se o ICT sektoru općenito, položaju i u ulozi žena u ICT sektoru u Hrvatskoj te o nužnosti većeg sudjelovanja žena u ICT sektoru, u kojem nisu dovoljno zastupljene.
 
Kroz dvije uvodne prezentacije saznalo se koliki je zapravo udio djevojaka i žena u ICT sektoru, počevši od toga koliko ih se odluči za tehnički studij te koliko ih „uspije“ u poslovnom svijetu. U prvoj uvodnoj prezentaciji „Studentice vs. studenti na FER-u – nekad i sad“, koju je održala prof. Mirta Baranović (FER), moglo se čuti kakva je statistika u posljednjih nekoliko godina i koliki je udio studentica u odnosu na studente na FER-u. Iako se sve više djevojaka odlučuje za taj povijesno „muški sektor“, i dalje je udio studentica značajno manji. Sam naslov druge uvodne prezentacije, „Malo nas je, al' nas ima“, koju je održala gđa Vedrana Miholić (CROZ / Programerko), govori o tome koliko je trenutno žena u ICT sektoru u Hrvatskoj.
 
Na okruglom stolu, na kojem su sudjelovale Mirta Baranović (FER), Gordana Kovačević (Ericsson), Vedrana Miholić (CROZ, Programerko), Ivana Matić (Women in Adria), Tanja Pušelj Ostroški (IN2), raspravljalo se o dobrim i lošim stranama poslovne karijere žena u ICT-u. Kroz interaktivnu diskusiju s publikom, sudionice su odgovarale su i na pitanja o tome kako su se odlučile na karijeru u ICT-u, njihovom životnom putu, iskustvu, te problemima i izazovima s kojima su se susretale.
 
Dan djevojaka i žena u informacijsko komunikacijskim tehnologijama obilježava se širom svijeta još od 2010. godine. Do danas je u obilježavanju ovog dana sudjelovalo više od 111.000 djevojaka u oko 3.500 događaja održanih u 140 zemalja širom svijeta. Inicijativa je pokrenuta od strane Svjetske telekomunikacijske zajednice (ITU) s ciljem podizanja svijesti o značaju uključivanja djevojaka u područje informacijsko komunikacijskih tehnologija i promicanja prednosti koje sa sobom nosi karijera u tom sektoru. Kao međunarodna inicijativa, ovaj dan se obilježava u cijelom svijetu.
 
U okviru ove inicijative HAKOM je s partnerima projekta organizirao i posjet grupe učenica i studentica tvrtki Ericsson Nikola Tesla, u sklopu kojeg su djevojke imale priliku postavljati pitanja predsjednici tvrtke mr. sc. Gordani Kovačević. Posjetom je iskazan  dodatni doprinos u poticanju mladih djevojaka i žena da studiraju i grade karijeru u ICT sektoru, koji je trenutno većinski „muški“ sektor, iako u čitavom svijetu nedostaje ICT stručnjaka.
 
U sklopu aktivnosti vezanih uz obilježavanje Dana djevojaka i žena u ICT-u posjećena je i udruga „Programerko“, koja se bavi poticanjem razvoja informatičkih vještina kod djece predškolske i osnovnoškolske dobi u Hrvatskoj.
 
Cjelokupni događaj i dodatne aktivnosti organizirane povodom obilježavanja dana djevojaka i žena u ICT-u imaju za cilj doprinijeti promjeni predodžbe o ICT sektoru kao „muškom“ sektoru i potaknuti mlade žene i djevojke da svoj izbor profesije i karijere usmjere k informacijsko komunikacijskim tehnologijama.
 
Program događanja možete pronaći na HAKOM-ovim internetskim stranicama: default.aspx?id=7000, a više o samom događaju možete pronaći na službenim stranicama ITU-a: http://girlsinict.org/.
 
!!!xGALERIJAx!!!
                                                                                                 # # #
 
 
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.