Najava prvog hrvatskog foruma o upravljanju internetom (Croatian IGF)Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, 6. svibnja 2015. održat će se prvi hrvatski IGF forum o upravljanju internetom (Croatian IGF) Ne tako davno internet smo koristili u prvom redu za pretraživanje dokumenata i informacija. Danas je internet sve više medij aktivne interakcije. Internet se mijenja i evoluira. Kako osigurati njegov stabilan razvoj i kako osigurati njegove vrijednosti? Koje su to vrijednosti koje želimo očuvati? Tko to treba osigurati?
Mnoga ova pitanja postavljaju se sve glasnije u globalnim diskusijama, a sa željom da i u našem društvu osvijestimo važnost fenomena interneta i pitanja njegovog razvoja i načina na koji se danas upravlja Internetom, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) u ožujku 2014. pokrenula je javne konzultacije o budućnosti upravljanja internetom i o dokumentu Europske komisije o politici prema internetu i upravljanju internetom (default.aspx?id=116&subID=1277), odnosno uloge Europe u oblikovanju budućnosti upravljanja internetom.
Javne konzultacije imale su za cilj potaknuti raspravu oko pitanja upravljanja internetom te u konačnici pomoći u formiranju stava Republike Hrvatske o ovom važnom pitanju.
U sklopu međunarodne konferencije MIPRO, u svibnju 2014. održan je, na inicijativu HAKOM-a, okrugli stol o budućnosti upravljanja internetom (http://www.mipro.hr/Default.aspx?TabId=36&language=hr-HR&newsid=b524d676-019e-4b8e-939c-979c49f1475c). Okrugli stol je okupio predstavnike državne uprave, akademske i tehničke zajednice, civilnog društva i korisnika te predstavnike privatnog sektora - operatora i proizvođača opreme, rješenja i usluga. Na okruglom stolu prezentirani su rezultati javnih konzultacija te se raspravljalo o modelima upravljanja internetom.
Kao nastavak navedenih aktivnosti, u suradnji s akademskom zajednicom, privatnim sektorom i relevantnim državnim tijelima, HAKOM je inicirao uspostavljanje i organizaciju Hrvatskog foruma o upravljanju internetom (Croatian IGF), a prvi hrvatski IGF će se održati 6. svibnja 2015. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, Unska 3. Glavna tema foruma bit će model upravljanja internetom, tj. model svih zainteresiranih strana (engl. multistakeholder model MSM). Ideja je foruma, da po uzoru na slične platforme u drugim zemljama i regijama, stvori okruženje za otvorene diskusije i razmišljanje u Republici Hrvatskoj o važnim pitanjima budućnosti interneta. Važno je istaknuti da se od foruma ne očekuju gotovi stavovi ili obvezujući zaključci ili dokumenti, već se želi dati poticaj utemeljenju otvorenog i neformalnog mjesta okupljanja za razmjenu mišljenja, kako bi se s vremenom, po modelu svih zainteresiranih strana, izgradila metodologija dogovaranja zajedničkih polazišta i smjernica u pitanjima važnim za internet, a koje bi služile kao temelj za usklađen nastup predstavnika iz Republike Hrvatske u svim relevantnim međunarodnim tijelima i organizacijama. Stoga se pozivaju sve zainteresirane strane da do 4. svibnja 2015. na adresu elektroničke pošte: croigf@hakom.hr iznesu svoja stajališta i komentare vezano uz navedenu tematiku kao i prijedloge tema o kojim bi se dodatno moglo raspravljati na predstojećem forumu.
# # #
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9 10110 Zagreb Tel. + 385 (0)1 700 70 07 Fax. + 385 (0)1 700 70 70 Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: https://www.hakom.hr O HAKOM-u:
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.
|